HGS Yüklemek İçin Ne Gerekiyor?

HGS, Hızlı Geçiş Sistemi anlamına gelen ve 2012 Eylül ayından itibaren ülkemizde kullanılan bir karttır. Boğaz köprüleri ve otoyol geçişlerinde kullanılan bir geçiş teknolojisidir. Kartlı Geçiş Sistemi(KGS)’nin yerine getirilmiş ve gişe yerine otomatik geçişi kapsayan bir sistemdir. Trafiğin oldukça yoğun olduğu İstanbul’da, HGS ile amaçlanan seri bir geçiş yapılmasını sağlayarak araçların tıkanıklığını önlemektir. HGS geçişinde araçta mutlaka geniş izni bulunmaktadır. Bulunmayan araçlar köprüyü geçtiği zaman, 4 açıdan araç fotoğraflanır ve plaka üzerinden araca ceza yazılır. HGS yükleme için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.
HGS anlaşmalı birçok banka bulunmaktadır. Yanı sıra PTT’de de HGS etiketi alımları yapılabilmektedir. PTT işyerlerinden etiket ve kart tipi HGS ürünler için nakit, posta çeki hesabı ve PTT bonus kredi kartından satış ve HGS bakiye yükleme işlemi yapılabilmektedir. Aynı şekilde, PTTmatiklerden ve PTT işyerleri aracılığıyla alınan ürünler için, HGS ürün numarası ile nakit ve hesaptan bakiye yüklemesi de gerçekleştirilmektedir. HGS güncelleme gerektiren bir sistemdir. Yine PTT üzerinden bu güncellemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, bakiye aktarımı da yapılmaktadır. HGS yükleme için gerekli yapışkan etiket bedeli 7,5 TL iken kart tipi ücreti ise 20 TL’dir.
HGS Bakiye Yüklemek Artık Çok Kolay
HGS için istenilen belgeler arasında ruhsat ve kimlik yer almaktadır. Geçiş sırasında plakalara bakılmaktadır. Bu sebeple kart ve etiketler plakanıza göre verilmektedir. Etiketler de ruhsattaki plaka numaranıza göre ayarlanmaktadır. Ruhsat ve kimlik sahibinin uyuşması gerekmektedir, aksi bir durumda sıkıntı oluşabilmektedir. Bu sebeple, kimlik bilgilerinin uyması da önemlidir. HGS etiketi üzerinde sarı ve beyaz kısım bulunmaktadır. Bu kısımlardan sarı olanı, aracın camına gelecek şekilde yapıştırmanız gerekmektedir. Beyaz kısım ise ruhsatın içerisinde yer almak durumundadır. Böylece, rahatlıkla köprüdeki geçişinizi sağlayabilirsiniz. HGS yükleme için online işlemler kısmından da yardım alabilirsiniz. PTTAvm sitesi üzerinden araç plakanızı, TC kimlik numaranızı, pasaport ya da vergi numaranızı kullanarak aracınız için sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için siteye üye olmanız gerekmemektedir. Sorgulama yaptıktan sonra ödeme bilgilerinizi girerek yüklemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine HGS etiketinizdeki bakiyenizi de buradan öğrenebilirsiniz. Buradan yapacağınız ilk ödeme komisyon alınmamaktadır fakat sonraki ödemelerinizde alınmaktadır. Aynı şekilde burada gerçekleştireceğiniz işlemlerde en az 100 TL kullanırsanız da komisyon ücreti alınmamaktadır. PTTAvm sitesinin haricinde Android ve IOS’larda bulunan mobil uygulamadan da işlemlerinizi ve ödemelerinizi yapabilirsiniz. HGS etiketleri içerisinde pil bulundurmamakta ve çip taşımaktadır. Bu sayede geçişlerde algılanmakta ve bulunduğu araçtan söküldüğünde bir daha aktif olmamaktadır. Beş geçiş araç tipinde geçerli bu sistem, 2015 yılından itibaren motosikletlerde de geçerli olmuştur. Motosikletler 1. sınıf araçlarının %50’si kadar ödeme yapmaktadır. Güncel ödeme bilgilerine göre otomobillerde 7 TL bir geçiş ücreti iken motosikletlerde 3,50 TL’dir. Birinci sınıf araçlarda HGS bakiye yükleme için en az 30 TL yükleme yapılmaktadır. İkinci sınıflarda ise 37,5 TL’dir. Diğer sınıflarda da artarak farklılık göstermektedir. HGS yüklemeleri için PTT’nin haricinde anlaşmalı olduğu bankalar da bulunmaktadır. Garanti, İş Bank, Teb, Yapı Kredi, Denizbank gibi bankalarda da yapılabilmektedir. Aynı şekilde bu bankaların ATM’lerinde de ödeme ve etiket bakiyesi kontrol işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir