İş Bankası ile HGS Yükleme Nasıl Yapılır ?

2012 yılından beri hayatımızda olan HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi, KGS’nin yerine getirilmiştir. Trafiğin oluşmasını bir nebzede olsun engellemek ve hızlı bir geçiş sağlamak amacıyla getirilmiştir. Her araç için farklı bir ödeme bedeli bulunmaktadır. HGS köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılan bir sistemdir ve başta PTT olmak üzere anlaşmalı bankalarda da HGS bakiye yükleme ve satışı gerçekleştirilmektedir. İş Bankası ile de aynı şartlarda HGS’ye sahip olabilirsiniz. Her araç türü için farklı ücretlendirmeler söz konusudur ve her banka için farklı şartlar da bulunabilmektedir.
İş Bankası üzerinden HGS etiketi ya da kartını kolayca alabilirsiniz. Aynı zamanda banka kapsamında dönem dönem gerçekleşen avantajlardan da faydalanabilirsiniz. Banka üzerinden HGS sahibi olmak için vadesiz hesabınızın ya da kredi kartınızın bulunması gerekmektedir. Araç sahiplerinin ödeyecekleri ücretler, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sınıflara ayrılmıştır. Bu ücretlere İş Bankası üzerinden sahip olabileceğiniz gibi KGM’nin resmi sitesinden de bakabilirsiniz. Aynı şekilde PTT üzerinden de gerekli detaylara erişilebilmektedir. Ruhsat ve kimlik bilgileri HGS işlemleri için yeterlidir. Fakat banka hesabınızın, kimlik bilgilerinizin ve ruhsat sahibinin bilgileri birebir uyum sağlamalıdır. Aynı şekilde, HGS tipi ile de aracınız aynı sınıf bünyesinde olmalıdır. Aksi takdirde HGS alamaz ya da iptal edilmek durumunda kalır. İş Bankası ile HGS yükleme için, İş Bankası’nın sayfasından yararlanabileceğiniz gibi İşte Cep uygulamasından da kolaylıkla destek alabilirsiniz. Satın aldığınız etiketin bir adedi aracınızın camına diğeri ise ruhsatınıza eklenecektir. Cama yapıştırılan etiket özelliği gereği, bir kere çıkarıldıktan sonra aktifliğini kaybetmektedir. Bu nedenle, etiketinizi çıkartmamaya ve zarar vermemeye özen gösteriniz. İçerisinde aynı zamanda çip bulunmaktadır çünkü. HGS uygulaması kapsamında, motosikletler 2015 yılında KGM tarafından 6.sınıf oalrak dahil edilmiştir ve 1.sınıfın yarısı kadar yükleme ve geçiş ücreti ödemektedir. İş Bankası üzerinden 1., 2., 3. ve 4. sınıf etiketi satın alabilir ya da 6.sınıf için kart talebinde bulunabilirsiniz. Aynı zamanda birinci sınıf etiketi talebini internet üzerinden de yapabilirsiniz.
İş Bankası ile HGS Bakiye Yükleyin
HGS yükleme için İş Bankası’nın internet şubesinden “diğer ödemeler” sekmesini kullanabilirsiniz. İş Bankası üzerinden kredi kartından ya da nakit çekime açık ek hesap ile HGS etiketinizi 15 TL karşılığında ve HGS kartını 30 TL’ye alabilirsiniz. HGS ibaresi bulunan her köprü ve otoyoldan bu kart ve etiketle geçiş yapabilirsiniz. Aynı zamanda detaylı kullanım bilgilerinin olduğu bir kılavuz da ücretsiz olarak İş Bankası tarafından verilecektir. Şubelerden alınabildiği gibi, telefon şubesinden de talep edilebilmektedir. HGS kartınıza yapılacak yüklemeler, kartınızı aldığınız sırada aracınızın sınıfına göre belirlenen miktarda düzenli aralıklarla yenilenmektedir. Daha yüksek bir miktarda da ödeme limiti belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda İş Bankasına ödeme talimatı verebilir ve takip etme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz. Bunun için şubeye talimat vermeniz yeterlidir. HGS konusunda yaptığınız harcamalar kartınıza alışveriş harcaması olarak yansımaktadır. Böylece herhangi bir faiz ya da komisyon eklenmeden ödemelerinizi ve ödeme ekstrenizi son tarihine kadar değerlendirebilirsiniz. E- mailinize de bilgilendirme mesajları almayı talep edebilirsiniz. İş Bankası kredi kartı ile HGS yükle kartınızı eşleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir