VakıfBank ile HGS Yükleme Nasıl Yapılır

Hızlı, güvenilir ve ekonomik olduğu düşünüldüğü için 5 yıldır uygulamada olan bir hızlı geçiş sistemidir, HGS.  Köprü ve otoyollarda, gişelerde meydana gelen bekleme ve birikme olmadan seri geçiş olmasını amaçlamıştır. 2013’ten itibaren de KGS kullanımı tamamen kaldırılmıştır. PTT ve anlaşmalı bankalardan alınabilen HGS için kart ve etiket olmak üzere iki tip bulunmaktadır. HGS bakiye yüklemeişlemleri için de yine aynı kanallar tercih edilmektedir.  Vakıfbank da bu aracılardan biridir.
HGS etiket ve kartları Vakıfbank üzerinden temin edilmektedir. HGS ve ilgili işlemlerinizi VakıfBank Kredili Bankomat hesabınızla ya da kredi kartınızla ilişkilendirerek kullanabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken şey VakıfBank internet şubelerine ya da banka şubelerine başvurmak.  HGS yükleme işlemi için, VakıfBank Kredili Bankomat 7/24 hesabınıza ya da kredi kartınıza vereceğiniz talimatla, belirlenen limitin altına düştüğünde sizi uyarmasını isteyebilir veya bakiyenizin yenilenmesini talep edebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda araç sınıfınıza göre yatırmanız gereken minimum bakiye tutarı üzerinden işlem izni verebilirsiniz.  Bu durumda, köprü ve otoyol geçişlerin HGS ibaresi olan yerlerde, herhangi bir problem yaşamadan geçiş sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda VakıfBank kullanıcıları için takip ve raporlama sistemi hizmeti de vermektedir. Tüm bunlardan yararlanarak trafikte rahat olmanızı hedeflemişlerdir.

Vakıfbank HGS için Bütün Kolaylıkları Sağlıyor
   Araç ödemeleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ölçüt ve sınıflara göre kararlaştırılmaktadır. Bankadan alınan ücretler de aynı şekildedir. HGS etiketinizi VakıfBank WorldCard’ınız ile eşleştirdiğinizde, etikete yaptığınız yüklemeler kredi kartınıza alışveriş işlemi olarak yansıtılmaktadır. Bu sayede, hiçbir faiz ve komisyon eklenmeden, ödemelerinizi kredi kartınızın son ödeme tarihine kadar gerçekleştirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak ve HGS ile ilgili sorularınıza yanıt bulmak için site üzerinde bulunan sıkça sorulan sorular kısmından destek alabilir, VakıfBank’ın telefon bankacılığından yararlanabilir ya da size en yakın şubesine uğrayabilirsiniz.
VakıfBank ile HGS yükleme için mutlaka bankada hesabınızın bulunması gerekmektedir. Bu hesaplardan alınacak ücretler ise KGM’nin belirlediği ücretlerdir. Bu belirlemelere göre birinci sınıf araçlardan ilk ödeme için 30 TL alınmaktadır. Bu sınıf otomobilleri kapsamaktadır ve araçların boyutu ve aksları dikkate alınarak sınıflandırılmıştır. İkinci sınıf araçlar için bu fiyat 37,5 olurken, üçüncü ve dördüncü sınıflar için, sırasıyla, 53 TL ve 67,5 TL olmaktadır. 5. sınıf araçlar daha büyük araçları kapsamakla beraber ödenecek tutar bu sınıfta, 83 TL olmaktadır. Sonradan HGS kapsamına alınan motosikletler ise durum, birinci sınıf araçların yarısı olacak şekilde belirtilmiştir. Şu anki köprü geçiş ücretleri güncel olarak, otomobiller için 7 TL’dir. Diğer sınıflar için de HGS yükleme fiyatı gibi artış göstermektedir. Motosikletlerde ise 3,5 TL olmaktadır. Aynı zamanda, kaçak geçiş yapan araçlar da plaka tespitinden geçirilerek ruhsat sahibine ceza olarak geri dönmektedir. Bu kapsamda, normal geçiş ücretinin 11 katı olarak cezai işlem ücreti belirlenmiştir. Kartınızda bakiye olmasına rağmen ücret alınmaması durumunda ise plakanız üzerinden 15 gün içinde geçiş ücretiniz tahsil edilir. HGS sahibi iken kaçak geçiş yapmanız durumunda ise kara listede PTT tarafından bekletilir ve 15 gün içinde ücret ödemeniz gerekir. Aksi durumda ruhsat sahibine belirlenen tutarda ceza uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir